5 niezwykłych umiejętności psów

Przez wiele lat psy żyły razem z ludźmi, tworząc wyjątkową więź, która do dziś nas zaskakuje. Nie jest również zaskakujące, że za każdym razem, gdy patrzymy w oczy naszego najlepszego przyjaciela, czujemy specjalne i bezwarunkowe połączenie. Jeśli masz psa jako zwierzę domowe, prawdopodobnie wiesz o nich bardzo dużo, prawda jest taka, że za każdym z ich zachowań kryje się mnóstwo ciekawych zdolności, o których być może nie wiedziałeś.

Psy są w stanie rozpoznać ludzkie emocje

Wiele badań wykazało, że psy mają zdolność do interpretowania nastrojów swoich właścicieli. Tę niezwykłą umiejętność doskonali się z czasem. Robią to za pomocą systemu kategoryzacji emocji – jak widać, nie jest to unikalna ludzka umiejętność!

Ich zmysł węchu jest tysiące razy silniejszy niż u ludzi

Nie ma wątpliwości, że węch jest najdoskonalszym i najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów. Te zwierzęta są w stanie wyczuć rzeczy, których nasz zmysł węchu nigdy nie byłby w stanie. Umiejętność ta jest tak niezwykła, że psy potrafią ostrzec swoich właścicieli o pożarach. Ponadto, jeśli kiedykolwiek kupisz psu jego ulubiony smakołyk w drodze do domu, będzie on mógł go wyczuć od momentu przekroczenia przez Ciebie drzwi.

Psy są w stanie wyczuć twoje zachowanie

Często słyszymy, że psy doskonale czytają w myślach. Są one z pewnością nie daleko od tego. Z prostego kontaktu wzrokowego te niesamowite zwierzęta są w stanie domyśleć się, co ich właściciele myślą, a nawet jaki będzie ich następny ruch.

Psy potrafią znaleźć drogę do domu

Jedną z najciekawszych i najbardziej interesujących zdolności jest to, że psy potrafią znaleźć drogę do domu, nawet jeśli znajdują się w dużej odległości od niego. Co jest w tym niezwykłe, to fakt, że nie muszą oni wcześniej przejść tej ścieżki, aby do niej dotrzeć. Więc jak to robią? Wiele z ich wewnętrznego GPS-u zawdzięczają doskonałemu zmysłowi węchu. Jeśli pies znajduje się na znanym sobie terenie, może bez problemu podążać własną ścieżką do domu.

Psy są zdolne do empatii

Ile razy widziałeś, jak Twój pies ziewa? Ludzie ziewają, ponieważ są zmęczeni, ale dla tych niesamowitych małych zwierząt ziewanie jest jednym z narzędzi, które pozwala im komunikować się z ludźmi. Ziewając, psy okazują swoją empatię.