Pies w domu to ogromna zaleta i wielka radość dla wszystkich domowników. Pomagają dzieciom nauczyć się empatii, a dorośli dzięki nim zyskują wiernego towarzysza życia. Adoptując pieska ze schroniska, dodatkowo pomagamy zwierzakowi bez domu, zapewnimy mu godne warunki życia i razem uczymy się kochać. Jeśli planujesz taką adopcję, koniecznie zapoznaj się z tą listą kroków do adopcji. Dzięki nim dokładnie przygotujesz się do zaproszenia psa do swojego życia.
1. Zastanów się nad twoimi możliwościami finansowymi
Pies to niestety spore obciążenie finansowe. Nie tylko w sprawie karmy, którą będziesz musiał kupować regularnie, ale także legowiska lub ewentualnej budy, smyczy, leków i zabawek. Czy jesteś sobie w stanie poradzić finansowo z kolejnym domownikiem, który nigdy nie będzie na siebie zarabiał? Sprawdź w internecie lub przelicz samodzielnie ile miesięcznie i na początku wyniesie utrzymanie psa, a potem zdecyduj, czy to na pewno dla Ciebie. Jeśli jeszcze nie możesz sobie pozwolić na dodatkowe koszty, zacznij oszczędzać i powróć do tego tematu, gdy twoja sytuacja finansowa będzie czysta.
KOCHANE MAŁE I DUŻE PSY: LATA ŻYCIA, RASA, ZMYSŁY
2. Zapoznaj się z zakresem obowiązków
Jeśli finansowo jesteś gotowy na pieska, sprawdź jakie obowiązki się z nim łączą. To nie tylko spacery przynajmniej dwa razy dziennie, ale również dokarmianie, zapewnianie opieki weterynaryjnej oraz sprzątanie po ewentualnych wypadkach. Przeanalizuj dokładnie znalezione na ten temat w internecie i książkach informacje i zastanów się, czy masz na to czas i nerwy. Jeśli wiesz, że będziesz zapominał o swoim psie, lepiej go nie adoptuj. Zaniedbany zwierzak będzie coraz większym problemem, a jeśli już teraz wiesz, że nie będziesz miał na niego czasu, to tym bardziej nie przybędzie Ci go na potrzeby specjalnej opieki.
3. Sprawdź, czy nie masz alergii na psią sierść
Wielu ludzi może nie wiedzieć, że cierpi na taką alergię. Przed podjęciem decyzji o adopcji psa koniecznie sprawdź, czy nie masz alergii na jego sierść. Nie ma sensu męczyć się z towarzyszącymi jej dolegliwościami, a oddawanie psa kilka dni lub tygodni po adopcji będzie problemem zarówno dla Ciebie, jak i dla psa. Pamiętaj też, że pies to nowe pasożyty w twoim domu, którymi można się zarazić. Zwłaszcza biorąc pieska ze schroniska, trzeba pamiętać o możliwości posiadania przez niego jakichś chorób, dlatego jak najszybciej należy go zaszczepić i odrobaczyć.
4. Poczytaj o kłopotach z psami ze schroniska
Pieski ze schroniska mogą być bardzo specyficzne. Poza tym, że każdy pies, tak jak człowiek, jest inny i ma inny charakter, mogą być też agresywne lub wręcz przeciwnie, bardzo zastraszone i ciężkie w asymilacji. Poczytaj o tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się adopcja psa ze schroniska i co możesz zrobić w momencie ich wystąpienia. Nie zmuszaj psa na siłę do dostosowania się do twoich potrzeb, to też żywe stworzenie, które potrzebuje czasu i ciepła. Daj czas wam obojgu i nie wymuszaj na sobie pokochania go od razu. Jeśli twój pies będzie agresywny, zawsze możesz oddać go do schroniska.
5. Zasięgnij rady pracowników schroniska
Przed zabraniem pieska ze schroniska, popytaj pracowników, jak się u niech sprawuje. Może się oczywiście zdarzyć, że będą oni zachwalać agresywne psy tylko po to, żeby się ich pozbyć, ale w większości zależy im na bezpieczeństwu i zdrowiu piesków, które mają pod opieką. Ich rady mogą okazać się dla Ciebie kluczowe przy wyborze psiaka i na pewno nie powinieneś ich lekceważyć. Uważaj też na to, jak pracownicy zachowują się w stosunku do takiego psa. Może Ci to wiele powiedzieć o jego temperamencie i podejściu do człowieka. Nie zniechęcaj się jednak od razu i daj szansę psu, którego wybrałeś.
Podobne posty
Suszone gryzaki dla psa – czy to idealna przekąska?
Karma mokra dla psa – czy to najlepszy wybór dla Twojego czworonoga?
Legowisko dla psa – jak wybrać odpowiednie