Co ma wpływ na wielkość psa?

Psy to bardzo przesympatyczne zwierzaki, a przede wszystkim kundelki, które są bardzo wdzięczne i wesołe. Kto posiada kundelka to wie, że dają dużo radości w domu. Właśnie to u tych psów nigdy nie wiadomo na jak dużego pieska wyrosną.  Z psami rasowymi jest z góry wiadomo jaki będzie wielkości, z kolei z kundelkami to różnie bywa.

Jak psy rosną?

Gdy właśnie pieski się rodzą to są najmniejsze jak tylko możemy sobie je wyobrazić. Nic nie widząk, nic nie słyszą, no i są zupełnie bezbronne. Z reguły bywa tak, że te piękne malutkie stworzonka bardzo szybko rosną i gdy zaczynają rosnąć, słyszeć i widzieć, to również zaczynają się powoli nam psocić. Gdy pies ma być małym pieskiem w przyszłości, to jego rozwój przebiega stopniowo. Z kolei, gdy pies ma być duży w wieku dorosłym, to jego rozwój przebiega bardzo intensywnie.

To jaki urośnie pies w przyszłości zależy od wielu względów. Więc jak rozpoznać psa na jaką wielkość urośnie? Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na wielkość psa jest:

Rasa

A więc rasowe psy z hodowli, będą takich rozmiarów jaki przedstawia ich rasa. Często do określenia wielkości psa przydatne są badania naukowe zwierząt rasowych. Jaka rasa taka wielkość. Natomiast gdy pies nie jest z legalnej hodowli i nie posiada rodowodu, to o jego wielkości przekonamy się dopiero gdy urośnie.

Wielkość rodziców

Z psem rasowym nie ma żadnego problemu z określeniem wielkości psa w przyszłości i z pewnością będzie taki jaka jego rasa przewiduje. Z kundelkami to różnie bywa, gdyż nie znamy rodziców szczeniaczka nie zdołamy określić wielkości psa.

Wielkość szczeniaka

Wielkość szczeniaka ma również spojrzenia czy pies będzie duży czy małym pieskiem. Ale teoria nie musi się sprawdzić szczeniak może być duży ale jego rozwój może poprzestać i piesek może  być małym pieskiem. Piesek chudziutki, malutki taki niepozorny, a wyrośnie na sporego psa.

Grubość łap

Też starsi ludzie tak w to wierzyli i ich teorię przemawiali, spójrz na łapy psa a one powiedzą ci o jego wielkości. Szczenięta z dużą łapą określają jego wielkość jako dorosły pies. Oznacza to, że pies będzie duży. Pies może mieć duże, grube, szerokie łapy, a zdarzyć się tak że pies będzie niewielkich rozmiarów. Nawet może być i tak, że pies może mieć chudziutkie łapki a wyrośnie na dużego psa.

Więc czym się kierować by określić wielkość psa?

Rozpoznanie wielkości psa nie jest wcale takie oczywiste, jak wszyscy takie czynniki podają co ma wpływ na wielkość. Zaczynając od kundelków, które u nich nigdy nic nie wiadomo, zwłaszcza gdy nie znamy pochodzenia rodziców. Szczenięta  nierasowe nie  trzeba przy nich dużej filozofii, gdyż ciężko ustalić gdy się nie zna ojca szczeniaka. Również patrzenie na wielkość łap, też nie da nam jednoznacznej odpowiedzi jaki pies urośnie. Początkowo niewiele nam powie o wielkości psa i nie sugerujmy się wszystkimi przepowiadaniem ludzkim. Jeśli zależy ci na określonej wielkości psa, to należy wybierać psa z rodowodem, czyli tak zwanego rasowca. Można też zdecydować się na adopcję, ponieważ czekają psy w schronisku jako już dorosłe zwierzaki, a ich wielkość już widać.