Ile wody psy powinny spożywać podczas dnia? – 8 oznak odwodnienia u psów

Woda jest niezbędna do nawodnienia psa, ale ile nasze szczenięta powinny pić każdego dnia? A na jakie znaki ostrzegawcze należy zwracać uwagę?

Odwodnienie u psa – to warto wiedzieć

Orientacyjna wskazówka jest taka, że psy w każdym wieku powinny wypijać 40-60 ml dziennie na kilogram masy ciała. W miesiącach letnich Twój pies będzie pić więcej wody, aby się ochłodzić, często przekraczając zalecaną ilość — ale pamiętaj, aby zwracać szczególną uwagę na jego nawyki związane z piciem.

Jeśli pies stale pije więcej, niezależnie od pogody, powinien odwiedzić weterynarza, ponieważ może to być oznaką problemu. Picie większej ilości wody niż normalnie lub oddawanie moczu więcej niż normalnie może być oznaką choroby nerek i cukrzycy wśród wielu innych schorzeń.

Jakie są oznaki odwodnienia u psów?

Zbliża się lato, więc ważne jest, aby mieć oczy otwarte na oznaki odwodnienia psa. Chociaż każda rasa potrzebuje wody, niektóre psy łatwiej się nagrzewają i mogą być bardziej podatne na odwodnienie.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Jeśli psy są odwodnione, ich dziąsła będą blade i suche.
  • Mogą również mieć namiot ze skóry (przedłużone spłaszczenie skóry, gdy jest „naciągnięty” na kark) i zapadnięte oczy
  • Jeśli pies jest gorący, będzie dyszał i szukał cienia oraz chłodnych powierzchni, na których mógłby się położyć.
  • Utrata apetytu.
  • Suchy nos. Wymioty lub biegunka, nadmierne dyszenie.
  • Uczucie osłabienia lub letargu.
  • Jeśli masz psa o grubej lub podwójnej sierści, możesz zauważyć, że potrzebuje więcej ochłodzenia niż inne.

Pamiętaj, aby nigdy nie polewać psa zimną wodą, jeśli się przegrzewa, ponieważ może to doprowadzić do szoku. Zamiast tego spróbuj owinąć szczenięta w chłodny ręcznik nasączony wodą, aby zachować spokój. Zawsze zabieraj je do weterynarza, jeśli jesteś zaniepokojony. Więcej artykułów dotyczących opieki nad psem i zwierzętami, znajdziesz w serwisie https://www.zwierzak.pl/.

Jeśli psu jest za gorąco, może rozwinąć się udar cieplny – dzieje się to wtedy, gdy temperatura wewnętrzna ciała wzrasta powyżej 39,2 oC z powodu zbyt długiego przebywania w zewnętrznym żarzie. Są również bardzo podatne na udar cieplny, jeśli zostaną pozostawione w zamkniętych pomieszczeniach bez wentylacji, takich jak samochody i z tyłu furgonetek, lub podczas ćwiczeń w ciepłe dni.