Pies – wierny przyjaciel, który dba o nasze zdrowie.

Nie od dziś wiadomo, że pies ma na człowieka dobry wpływ. Na jego zdrowie, samopoczucie, a niekiedy samotność…Przyjaźń z psem daje korzyści obu stronom. Bo i pies czuje się szczęśliwy, gdy ma obok troskliwego przyjaciela.

Codzienny kontakt z psem sprawia, że rzadziej zapadamy na choroby serca. Dzieje się tak ponieważ w towarzystwie naszego pupila obniża się nasze ciśnienie, redukuje poziom cholesterolu, a i układ odpornościowy pracuje lepiej. Pies niejako zmusza nas do codziennej aktywności, bo na spacer wyjść trzeba. I o to właśnie chodzi – o zdrowie. Spacerujemy, nie mamy bowiem żadnej wymówki. A ruch korzystnie wpływa na nasz układ krążenia.

Co warto wiedzieć przed zakupem psa?

Towarzystwo psa obniża poziom stresu! Właściciele psów są bardziej pogodni, radośni, łatwiej radzą sobie z napięciami. Głaskanie psa zbliża do siebie obie strony, bo i pies jest szczęśliwszy. Zarówno u człowieka, jak i czworonoga uwalniana jest oksytocyna. To ona obniża poziom stresu.

Właściciele psów rzadziej cierpią na bezsenność. Czują się bardziej zrelaksowani, a pies sprawia, że poczucie bezpieczeństwa wzrasta. Niektórzy nawet śpią ze swoimi czworonogami, co wpływa korzystnie na jakość ich życia.

Posiadanie psa może zatem wyjść nam na zdrowie. I jeszcze jedna zaleta posiadania psa o której rzadko się mówi – na spacerach poznajemy nowych ludzi, innych właścicieli czworonogów. Z pewnością ma to wpływ na naszą kondycję psychiczną. I jest to ważne dla osób starszych i samotnych, dla których taki spacer to jedna z niewielu okazji by porozmawiać z drugim człowiekiem…