Tasiemiec u psa – jak go rozpoznać?

Tasiemiec jest jednym z najpopularniejszych psich pasożytów. Potrafi przez długi czas bytować w organizmie zwierzęcia, nie dając żadnych, charakterystycznych objawów. Co więcej, niezdiagnozowany może stać się zagrożeniem również dla ludzi mających kontakt z czworonogiem-nosicielem. Jak rozpoznać pierwsze objawy tasiemca u psa?

Tasiemiec u psów – objawy

Pasożyty zwierzęce potrafią być niezwykle podstępne. Często nasz pupil długo nie wykazuje żadnych objawów zarażenia, dlatego należy pamiętać, by czujnie obserwować swojego czworonoga i dbać o profilaktyczne odrobaczanie. Dzięki temu możemy łatwo rozpoznać wczesne symptomy zarobaczenia oraz szybko wprowadzić odpowiednie leczenie. Jakie są pierwsze objawy tasiemca u psa?

Najczęściej pierwszym zauważalnym objawem zarażenia tasiemcem jest zaobserwowanie członów pasożyta w odchodach psa, a także w okolicach odbytu, na sierści zwierzęcia czy w jego legowisku. Wyglądem przypominają nieco pestki ogórka, są jasne i podłużne, zwykle osiągają długość kilku milimetrów. Mogą być całkowicie wysuszone i pożółkłe, lub delikatnie się poruszać. Gdy zaobserwujemy człony tasiemca u psa, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, by jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Innym częstym symptomem tasiemca u psa jest swąd odbytu, który objawia się intensywnym wylizywaniem i pocieraniem zadem po podłodze. Choć ten objaw często utożsamiany jest głównie z zatkanymi gruczołami przyodbytowymi, należy zabrać psa do lecznicy i sprawdzić, co jest przyczyną.

Gdy zakażenie tasiemcem szybko się rozwija, u zwierzęcia mogą wystąpić również inne objawy, takie jak wymioty, biegunka czy utrata masy ciała, pomimo utrzymania poziomu aktywności i ilości spożywanego jedzenia. W treści wymiotów można często zidentyfikować człony tasiemca, a nawet całego pasożyta.

Jak pies zaraża się tasiemcem?

Jest kilka różnych gatunków tasiemca, które zagrażają naszym czworonogom. Najczęściej jednak dochodzi do zarażenia Dipylidium caninum, które dostają się do wnętrza psa wraz z połknięciem pcheł przenoszących larwy pasożyta. Inną metodą zarażenia się jest spożycie przez psiaka mięsa bądź podrobów zarażonych zwierząt hodowlanych. Gdy pies połknie larwy pasożyta, robaki przyczepiają się do ściany jelita i żerują na treści jelitowej naszego pupila. Z czasem tasiemiec potrafi osiągnąć długość nawet 60 centymetrów.

Aby uniknąć zarażenia tasiemcem, warto stosować profilaktykę przeciwpchelną, która ochroni naszego futrzaka przez połknięciem larw pasożyta. Warto również pamiętać o regularnym odrobaczaniu, by zmniejszyć ryzyko zarobaczenia.