Co warto wiedzieć przed zakupem psa?

Psy to jedne z popularniejszych zwierząt domowych na świecie. Są to zwierzęta, które przywiązują się do swoich właścicieli już od pierwszych wspólnie spędzonych chwil. Dlatego właśnie mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak wiele osób nie wie, że zwierze to nie tylko wspólnie spędzany czas na zabawie, ale również obowiązek. Niektórzy oddają psy do schroniska, gdyż obowiązki lub koszty utrzymania zwierzaka ich przerosły. Dlatego przed zakupem, bądź adopcją warto się zastanowić czy pies to odpowiednie zwierze dla nas.

Zanim zdecydujemy się na zakup lub adopcję psa, musimy zdać sobie sprawę, że pies potrzebuje regularnych spacerów. Jeśli mamy dom z ogrodem, to mamy trochę łatwiej. Jednak nawet wtedy powinniśmy wyprowadzać psa chociaż na jeden spacer dziennie poza nasz ogródek. Dzięki temu zwierzę będzie mogło zapoznać się z nowymi zapachami, oraz poznać inne psy. Mieszkając w bloku musimy się przygotować na to, że powinniśmy wychodzić na spacer z psem 3 razy dziennie. Oczywiście jeśli mamy taką możliwość to 4-5 spacerów będzie lepszym rozwiązaniem, szczególnie w upalne dni, kiedy to pies będzie pił dużo więcej wody niż zwykle. Długość spaceru jest zależna od wielkości, i rasy zwierzęcia. Niektóre małe psy mimo swojego wzrostu potrzebują sporej dawki ruchu, dlatego powinniśmy poczytać o rasie psa, którego chcemy w internecie. Możemy także zapytać weterynarza o to, czy nasz pies potrzebuje dużej dawki ruchu, czy jest raczej typem kanapowca. Można to ocenić między innymi po sylwetce psa.

Kolejnym ważnym aspektem jest utrzymanie psa. Miesięczny koszt utrzymania małego lub średniego psa to około 100-150 złotych. W przypadku dużych ras koszt ten wzrasta do około 200-250 złotych miesięcznie. W kwocie tej znajduje się dobrej jakości karma, smakołyki dentystyczne, ciastka treningowe, oraz środki pielęgnacyjne. W podanej kwocie znajduje się również koszt kropelek na kleszcze. Oprócz stałych wydatków, czasem potrzebna jest wizyta u weterynarza, która może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od stanu zdrowia naszego pupila. Dlatego kiedy zdecydujemy się na pieska warto regularnie odkładać pieniądze, które później wykorzystamy w nagłych wypadkach.

Mimo obowiązków i wydatków, które nas czekają po adopcji lub kupnie zwierzaka, psy odwdzięcza nam się bezwarunkowa miłością. Nasz czworonożny przyjaciel zawsze będzie na nas czekał, kiedy wrócimy z pracy, a w trudnych chwilach przyjdzie nas pocieszyć. Pies to również dobre zwierzę, jeśli mamy małe dziecko. Zabawa z psem pomaga dziecku lepiej się rozwijać i uczy go szacunku do zwierząt. Dodatkowo dzieci wychowujące się z psami łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami.