Co to są karmy light?

Duża różnorodność dostępnych w sprzedaży specjalistycznych karm dla zwierząt pozwala zapewnić odpowiednie żywienie wszystkim psom niezależnie od rasy, wieku i stanu zdrowia. Jedną z zyskujących na popularności kategorii tego typu produktów są karmy dietetyczne. Karma light dla psa jest produktem o obniżonej gęstości kalorycznej, ale wciąż pełnoporcjowym, zapewniającym zwierzęciu wszystkie składniki niezbędne do życia. Takie karmy w szczególności polecane są zwierzętom z nadwagą.

Dlaczego niektóre psy są otyłe?

Podobnie jak w przypadku ludzi, także u psów główną przyczyną otyłości jest mała aktywność fizyczna połączona ze zbyt kaloryczną dietą. Większość tanich, zwłaszcza suchych karm dla psów ma wysoką gęstość kaloryczną, co oznacza, że w stosunkowo małej objętości znajduje się dużo kalorii. Dietetyczne karmy dla psów są przeciwieństwem tego typu produktów. Pomimo dużej objętości są niskokaloryczne. To przede wszystkim konsekwencja użycia do ich produkcji dużej ilości wody i dobrej jakości, chudego mięsa. Karma light dla psa to najczęściej karma mokra bazująca na mięsie, z małą ilością tłuszczu zwierzęcego, z roślinnym błonnikiem i innymi wypełniaczami, które zapewniają uczucie sytości, ale nie przyczyniają się do wzrostu wagi zwierzęcia.

Gdy pies mało się rusza, ale spożywa wysokokaloryczną, tradycyjną karmę suchą, nie ma szans, by utrzymał prawidłową masę ciała. Niestety ograniczenie wielkości porcji podawanej karmy wywoła u psa uczucie głodu. Zwierzę zacznie szukać dodatkowego pożywienia i żebrać o pokarm.

Skład karm dietetycznych

Ograniczenie liczby zjadanych przez psa kalorii to najprostszy sposób, by zwierzę odchudzić i chronić przed konsekwencjami otyłości. Warto robić to w przemyślany sposób. Nie poprzez ograniczenie wielkości podawanych porcji karmy, a jej wymianę na dietetyczną karmę dla psa, o obniżonej gęstości kalorycznej. Mokra karma light dla psa zawiera zdecydowanie mniej kalorii niż karma typu tradycyjnego. Jest wciąż bogata w białko, ale zawiera mniej tłuszczu. W jej składzie często znajdują się również produkty pochodzenia roślinnego, które ograniczają łaknienie i zapewniają uczucie sytości.

Dziś już powszechnie dostępne, mokre karmy light dla psów otyłych są produktami specjalnego przeznaczenia, dedykowanymi psom z nadwagą, które ze względów zdrowotnych powinny zostać odchudzone. To produkty polecane psom mało aktywnym, w starszym wieku, po zabiegach sterylizacji lub kastracji, w szczególności psom ras ze skłonnością do tycia, chociażby takim jak mopsy i labradory.