Jak często chodzić z psem do weterynarza?

Posiadanie psa wiąże się z licznymi obowiązkami takimi jak zapewnienie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Nie możemy jednak przy tym zapominać o kontroli jego zdrowia, wybierając się w tym celu do weterynarza. Większość osób wybiera się do psiego lekarza dopiero wtedy, gdy zauważy u swojego pupila jakieś niepokojące objawy. Czy jest to właściwe postępowanie? Jak często należy chodzić z psem do weterynarza?

Kiedy pierwsza wizyta u weterynarza?

Decydując się na przygarnięcie psa, musimy zdawać sobie sprawę z obowiązku, jaki na nas spadł w związku z tym faktem. O pupila trzeba dbać w odpowiedni sposób, karmiąc go oraz wyprowadzając na spacery. A skoro mowa o spacerach, to warto pamiętać o czymś takim jak obroża odblaskowa, czy też smycze skórzane, ponieważ bezpieczeństwo zarówno psa, jak i innych spacerowiczów jest bardzo ważne. Poszukując odpowiedniej obroży, warto zwrócić uwagę na model lagune, która wykonana jest z bardzo miękkiego i elastycznego materiału, który odznacza się wysoką jakością wykonania i wytrzymałością. Z kolei, jeśli chodzi o temat związany z pierwszą wizytą naszego pupila u weterynarza, to powinna ona odbyć się już po skończeniu przez psa 6 tygodnia życia. To właśnie wtedy przeprowadzane jest odrobaczanie zwierzęcia i podaje się mu pierwszy komplet szczepień. Kolejną wizytę należy przeprowadzić pomiędzy 8 a 12 tygodniem życia, ponieważ to właśnie wtedy psu podaje się szczepionkę na koronawirozę, leptospirozę oraz wirusowe zapalenie wątroby.

Jak często należy odbywać wizyty kontrolne?

Profilaktyka jest ważna nie tylko u ludzi, ale również u naszych pupili. Dzięki wizytom profilaktycznym można zminimalizować ryzyko rozwoju poważnej choroby, którą zauważamy zwykle zbyt późno, ponieważ nie mamy w tym temacie odpowiedniego doświadczenia. O chorobach, na które narażone są nasze psy, możemy przeczytać, odwiedzając stronę https://www.accdog.pl. Jeśli chodzi natomiast o to, jak często należy odbywać z psem wizyty kontrolne, to zalecenia tak naprawdę są różne, jednak za absolutne minimum uważa się jedną wizytę w ciągu roku. Najlepiej jednak, aby takich wizyt było od dwóch do trzech. Dzięki temu weterynarz będzie mógł na bieżącą monitorować stan zdrowia psa, przeprowadzając w tym czasie zabieg odrobaczania i szczepiąc naszego pupila przeciwko wściekliźnie oraz innym chorobom.