Niewielu jest takich ludzi na świecie, którzy nie kochają psów. Zdarzają się tacy ludzie, lecz zdecydowanie na zasadzie wyjątku. Psy należą do najwcześniej udomowionych zwierząt i do najbardziej ukochanych zwierząt przez człowieka.
Rola psów w naszym życiu
Psy pełnią rolę obronną i terapeutyczną. Ponadto pomagają w wykrywaniu narkotyków, tropią zabójców, poszukują ludzi zasypanych lawinami śniegu lub fałdami gruzu, pomagają ludziom niepełnosprawnym funkcjonować w środowisku, lecz przede wszystkim są przyjacielem człowieka. Zwierzęta te wpływają bardzo dobrze na zdrowie człowieka, gdyż łagodzą stres, uspakajają, zapobiegają zawałom serca, obniżają ciśnienie krwi. I dlatego każdy właściciel kochający swojego psa bez względu na jego rozmiar i rasę pragnie, aby ten pozostał z nim, jak najdłużej. Wiele psów nie dożywa starości, gdyż ginie w wypadkach samochodowych, zapada też na różne psie choroby. Lecz, gdy pies jest zdrowy i nie ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, to może żyć długo.
Jak przedstawia się długość życia psów?
Ogólnie im pies mniejszy, tym życie jego jest dłuższe. Według Kazimierza Ściesińskiego, który dokonał porównania wieku psa w stosunku do wieku człowieka przedstawia się to następująco:
Psie lata w porównaniu z człowiekiem (wybrane przykłady)
– Półroczny pies ma tyle lat, co 10 letnie dziecko.
– A roczny pies tyle, co 15 letnia osoba.
– Natomiast osiemnastomiesięczny pies 20 lat w porównaniu z życiem człowieka.
– 5 letni pies, to 36 lat u człowieka.
– 11 letni pies ma 60 lat w stosunku do wieku człowieka.
– 16 letni pies odpowiada 80 latom człowieka.
– A 20 letni 96 latkom.
Lecz niektóre psy, a zwłaszcza te rasy mieszanej zwane kundlami żyją czasem dłużej niż 20 lat, bo nawet do 25 lat.
Psy rasowe i bez rasowe
Dziś istnieją różne rasy psów, które powstały na wskutek krzyżówek pomiędzy tymi zwierzętami. Pierwotny pies był udomowionym szarym wilkiem. Dziś w swoich obejściach i domach posiadamy psy rasowe i psy bez rasowe. Wszystkie one potrafią być bardzo wierne w stosunku do człowieka, lecz niektóre z nich potrafią być agresywne, czasem nawet w stosunku do swojego pana.
Do najbardziej agresywnych należy rasa psa zwanego amerykański pit bull terier, rottweiler, buldog amerykański, moskiewski stróżujący, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, akbash dog i jeszcze kilka innych ras. Na hodowlę ich wszystkich trzeba mieć specjalne zezwolenie z organu samorządowego.
Na podstawie czego rozróżnia się rasy psów?
Psy rasowe rozróżnia się ze względu na kształt głowy. Może być kształt głowy okrągły, kształt długogłowy lub kształt kwadratowy. Jak również ze względu na kształt uszu. Psy mają długie uszy, krótkie uszy, jak i uszy stojące. Ważnym elementem w rozróżnianiu rasy jest też sierść. I tu mogą być psy długowłose, psy krótkowłose, psy szorstkowłose. Czasem także ich sierść określana jest mianem włosów, jak jest np. w przypadku yorków.
Zmysły psa
Bezapelacyjnie najważniejszym zmysłem psa jest węch. Pies używa węchu już od urodzenia. Natomiast wzrok psa jest bardzo słaby. A z kolei słuch jest najbardziej rozwiniętym u psa zmysłem zaraz po węchu. Ciekawostką dla niektórych może być to, że smak psa uzależniony jest od wrażeń węchowych. Bardzo ważny też jest dotyk, gdyż pies wrażenia dotykowe odbiera całą powierzchnią swojego ciała. Przy czym najważniejsze są tak zwane włosy czuciowe zwane wibrysami. Czyli wąsy znajdujące się pod dolną wargą oraz te rosnące nad oczami. Podczas podcinania sierści pas lub strzyżenia go warto wziąć te informacje pod uwagę.
Podobne posty
Suszone gryzaki dla psa – czy to idealna przekąska?
Karma mokra dla psa – czy to najlepszy wybór dla Twojego czworonoga?
Legowisko dla psa – jak wybrać odpowiednie